Moja przygoda z Pucharem Polski Amatorów PZN trwa już chwilkę, ale ponieważ dostaję sporo zapytań co to w ogóle takiego jest, pomyślałam, że co nie co Wam o tym opowiem.

Narty biegowe
Podium na Bieszczadzkim Biegu Lotników.
I miejsce Ewa Armata, III miejsce Magda Mika-Glazova

Najprościej, można powiedzieć, że Puchar Polski Amatorów to cykl imprez, podczas których naliczane są punkty do ogólnej klasyfikacji. Imprezami nazywam tutaj biegi narciarskie, które rozgrywają się w różnych miejscach w Polsce. W zawodach może wziąć udział każdy, ale punkty Pucharu otrzymują jedynie obywatele Polski nie posiadający (od minimum 2 lat) licencji zawodniczej. Tutaj oczywiście nasuwa się myśl, że byłym zawodnikom jest łatwiej, a szanse na dobre lokaty są większe. I tak rzeczywiście jest, ale reszta też daje radę, jest fajna zabawa z dreszczykiem emocji.

Zawodniczki na starcie biegu o Puchar Kościeliska

Nie trzeba startować we wszystkich biegach, ale jest ustalone pewne minimum obecności. Oczywiście jest to tez zależne od tego ile zawodów w ogóle się odbędzie. Akurat tegoroczna zima płata nam figle i wiele biegów zostało odwołanych. W większości biegów obowiązuje opłata startowa i są to kwoty od 20 do 100 zł, a za uczestnictwo zazwyczaj otrzymuje się pamiątkowy medal bądź dyplom.

Biegówki, narty biegowe,
Z Ewą Armatą, która prowadzi w klasyfikacji generalnej w mojej kategorii wiekowej

Punkty naliczane są w zależności od miejsca zajętego na zawodach w danej kategorii wiekowej, osobno dla kobiet i mężczyzn. Kategorie to: 20-29, 30-39, 40-49, 50-59 itd.

Czy są jakieś nagrody?

Nagrodą w Pucharze Polski Amatorów jest piękny, pamiątkowy… puchar 😀 A dla pozostałych miejsc statuetki i dyplomy. Oczywiście można tez wygrywać nagrody w poszczególnych biegach należących do cyklu pucharowego. Poza medalami i różnymi pamiątkowymi statuetkami są też nagrody rzeczowe i pieniężne. Do tej pory najfajniejsza nagroda jaką dostałam to sokowirówka firmy Łucznik, którą wręczono mi za zajęcie II miejsca w kategorii wiekowej na Biegu o Istebniański Bruclik.

Istebniański Bruclik
Za zajęcie II miejsca w Biegu o Istebniański Bruclik otrzymałam piękny puchar oraz sokowirówkę.
Biegówki, bieg na Turbacz
Z Piotrkiem i Elizą. Biegi narciarskie to świetny sposób na poznanie wspaniałych ludzi.

W sezonie 2019/2020 ustalono aż 14 biegów PPA, po dwa w każdy weekend. Zima jednak okazała się mało łaskawa i kilka biegów zostało odwołanych.

Zawody, które odbyły się w tym sezonie:

Puchar Term Chochołowskich

Puchar Kościeliska

Puchar Magurki

Bieg o Istebniański Bruclik

Turbacz XC Uphill

Bieszczadzki Bieg Tropem Żubra

Bieszczadzki Bieg Lotników

Pozostały jeszcze: Mistrzostwa Polski Amatorów w Zakopanem, Memoriał Staszka Bodzka w Lubawce i Memoriał Stanisława Michonia.

Tuż przed metą Biegu Lotników w Ustjanowej
Dekoracja OPEN na zawodach o Puchar Magurki. Jak widać zawodniczki są w różnych kategoriach wiekowych 🙂

Uczestnictwo w biegach narciarskich, a szczególnie odbywających się w cyklu, daje możliwość poznania wielu wspaniałych osób, pasjonatów „biegówek” w każdym wieku i wielu części Polski. To oprócz świetnej sportowej rywalizacji, sposób na spędzanie weekendów i odwiedzanie nowych, ciekawych miejsc w Polski. I oczywiście szansa na „szuranie” po fajnie przygotowanych trasach.

Może zachęcę Was do wystartowania w przyszłym sezonie?

Na zawodach czeka nas wspaniała sportowa rywalizacja 🙂


No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.