Ha! Ostatnio okazuje się, że powiedzenie „nigdy nie mów nigdy” nie wzięło się znikąd! Coraz częściej zdarza mi się robić rzeczy, o których zarzekałam się, że nigdy, ale to nigdy nie mogłabym zrobić. Jedną z nich było z pewnością spędzenie nocy w namiocie wiszącym na skale 🙂


   Ale od początku, jak to się stało, że znalazłam się na „wiszącym biwaku”, w namiocie zawieszonym 25 metrów nad ziemią, na skale? Historia zaczyna się kilka miesięcy temu, gdy znajoma osoba opowiadała mi o wspinaczce i nocowaniu w ścianie w podobnych namiotach. Zaciekawiona tematem zaczęłam czytać w necie, ale serio od samego oglądania zdjęć kręciło mi się w głowie . „Nigdy nie mogłabym czegoś takiego zrobić”.  Ale jak to w życiu bywa, nastąpił nieoczekiwany zbieg okoliczności; minęło trochę czasu i natrafiłam na informacje o Himalaya Base Camp– pierwszym w Polsce wiszącym biwaku. Chwilę się wahałam, ale w końcu zdecydowałam- JADĘ!
 
fot. Himalaya Base Camp
 
 
Ogólne informacje o wydarzeniu, jego inicjatorze oraz całej idei zorganizowania biwaku możecie uzyskać na  oficjalnym Facebooku Himalaya Base Camp, w tym artykule oraz w reportażu poniżej.

 

 
 
 
     Namioty, w których mieliśmy spać są wykorzystywane podczas dłuższych wspinaczek i dają możliwość pokonania długich dróg bez konieczności schodzenia na dół. Dla mnie, osoby, która nigdy się nie wspinała w skałach, był to jakiś totalny kosmos.

   Początkowo byłam tak zestresowana, że na biwak postanowiłam przyjechać dzień wcześniej przed swoim turnusem, żeby oswoić się z myślą, że jedną noc spędzę na ścianie. Spakowałam plecak i wyruszyłam ku przygodzie.
W obozie spotkała mnie bardzo miła niespodzianka. Impreza umiejscowiona była w miejscowości Kluszkowce, na górze Wdżar, z której to roztaczał się przepiękny widok na jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i Tatry. Cudo <3 Obóz udekorowano lampkami i chorągiewkami w iście himalajskim stylu. Panowała świetna atmosfera i całość aż kipiała pozytywną energią. Stres stopniowo ustępował, a w jego miejscu pojawiała się ogromna ekscytacja.
 
Himalaya Base Camp
pierwszy w Polsce wiszący biwak
dekoracje w himalajskim stylu
 
 
 
 
Faktyczny turnus wiszącego biwaku Himalaya Base Camp składał się z kilku części:
– szkolenia oraz treningu z autoasekuracji, wchodzenia i zjazdów po linie
spotkania oraz ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy w górach (prowadzone przez ratowników GOPR)
– szkolenia i zasad korzystania z tzw „portali” czyli tego na czym wkrótce mieliśmy spać 
 
Wszystko przebiegało sprawnie w bardzo miłej atmosferze. Dostaliśmy wiele ciekawych informacji i cennych rad, zarówno od instruktorów wspinaczki jak i „goprowców” . 

 
uczymy się wchodzenia i zjazdów na linie przy użyciu specjalnego sprzętu
 
 
Namioty znajdowały się na różnych wysokościach, do części z nich trzeba było wspiąć się po linie, do części zjechać z góry. Wszystkie czynności wykonywaliśmy pod czujnym okiem instruktorów, więc każdy mógł się poczuć bardzo bezpiecznie.


fot. Jakub Jabłoński

 

 
 
instruktor Jakub Dyrcz uczył jak poprawnie  korzystać ze sprzętu i czuwał nad moim bezpieczeństwem
 
 
W drodze do naszych sypialni 🙂
 
 
Ja wybrałam namiot, do którego musiałam się wspiąć po linie. Cała akcja „pakowania” nas do namiotów trwała około 2 godzin, ponieważ każda osoba była asekurowana przez instruktora. Dodatkowo do namiotów wciągaliśmy plecaki ze śpiworami i potrzebnymi drobiazgami takimi jak latarka, przekąski, woda, ciepłe ubranie. Ja jak zwykle spakowałam ze sobą wełniane skarpetki, które bardzo się przydały- nie wzięłam karimaty i w pewnym momencie zaczęło mi się w moim cienkim śpiworze robić zimno.

Czy się bałam? Wyobraźcie sobie, że nie bałam się wcale! Co prawda nie zmrużyłam oka, ale było to raczej spowodowane podekscytowaniem. W nocy rozsunęłam zamki namiotu i opatulona śpiworem patrzyłam w gwiazdy. BAJKA!

fot. Albin Marciniak
Himalaya Base Camp
układamy się do snu, fot. Michał Król
pierwszy w Polsce wiszący biwak
poranek w  ścianie, fot. Michał Król
 
gruba sobotnia 26.09. organizator HBC Michał Król w samym środku drugiego rzędu
 
 
grupa piątkowa 25.09 wraz z instruktorami i zespołem HBC, organizator imprezy Michał Król w drugim rzędzie, drugi od prawej
 
 
 
   Himalaya Base Camp i spanie w wiszącym namiocie to przygoda, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że odbędą się kolejne edycje i wtedy gorąco Was zachęcam do wzięcia udziału w tej rewelacyjnej imprezie 🙂


Jeżeli macie jakieś pytania, chcecie się dowiedzieć więcej szczegółów dotyczących uczestnictwa w Himalaya BaseCamp- piszcie śmiało! 
 
                                                                                                            


                                                                                                                  Pozdrawiam Was serdecznie
 
 
 
                                                                                                                                 Karolina
 
 

 

Inne artykuły o wiszącym biwaku Himalaya Base Camp

 
6 komentarzy
  1. Cudowne:) Interesuje mnie czy do takiej przygody trzeba już mieć jakieś doświadczenie ze sprzętem wspinaczkowym czy osoba,która nie miała nigdy z nim doczynienia poza ściankami wspinaczkowymi może również się wybrać na taki wypad:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.