Od wyjazdu do Rovinj w Chorwacji minęło już sporo czasu, pomyślałam jednak, że wrócę do tej małej przygody i napiszę o niej kilka słów.

domek wspinaczy

Rovinj to urocze miasteczko mieszczące się na Półwyspie Istria w Chorwacji. Przechadzając się po uliczkach wyraźnie można zauważyć wpływy weneckie, a cała architektura i położenie miasta nad samym morzem urzekną każdego.

Rovinj jest położone nad samiutkim morzem
położenie miasteczka zachwyci każdego
urocze uliczki przypominają włoskie miasteczka

To co dla mnie było jednak najważniejsze to rejony wspinaczkowe i pogoda.

Jesień 2018 była w Polsce wyjątkowo ciepła i sezon wspinania w skałach trwał bardzo długo. Ja jednak jako „świeżak” byłam bardzo skora do przedłużenia sobie sezonu i stąd właśnie powstał pomysł o wyjeździe na południe.

japonki w listopadzie są zawsze bardzo ok 🙂

W czasie kilkudniowego wypadku zwiedziłam głównie jeden rejon wspinaczkowy, skały mieszczące się nad samym morzem, w przepięknym parku. Możliwości jest tam bardzo wiele i niekoniecznie cały wyjazd musi się kręcić wokół wspinania. Tereny parku są rajem dla biegaczy i rowerzystów, a bliskość morza daje fantastyczne opcje odpoczynku.

rejon wspinaczkowy mieści się na obszarze pięknego parku
wspinanie z takim widokiem <3

Myślę, że Rovinj jest świetnym miejscem dla początkujących wspinaczy i takich, którzy boją się pokonywania większych trudności/ wysokości itp. Wybór dróg jest ogromny, a dróg łatwych, o niskiej wycenie jest mnóstwo. Przebieg dróg wspinaczkowych jest bardzo przejrzysty, są też dobrze, gęsto obite, co dla takich tchórzy jak ja, jest bardzo ważne. Zdecydowanie lepiej mi się wspina i szlifuje warsztat, gdy punkty asekuracyjne leżą blisko siebie i w razie odpadnięcia nie polecę daleko 🙂

duże stopnie, dobre chwyty, perfekcyjne tarcie i dużo ringów 🙂

Poza wachlarzem trudności mamy także do wyboru drogi o różnej długości. Dla osób początkujących i średnio zaawansowanych to także dobra wiadomość. Można próbować swoich sił na większej ilości dróg i szansa na ich ukończenie jest większa co daje fajną motywację do działania.

drogi wspinaczkowe nad samiutkim morzem

Kolejna super sprawa- tarcie! Ktoś kto wcześniej wpinał się tylko na Jurze zakocha się tych skałach. Oczywiście na początku trzeba się przyzwyczaić i zaufać butom, ale gdy to się stanie, wspinanie zaczyna się robić naprawdę przyjemne.

tarcie <3

Ostatnia rzecz, ale jak to mówią „last but not least”- widoki <3 Wspinanie z morzem za plecami jest po prostu cudowne! Szczególnie późnym popołudniem, gdy słońce zmierza ku zachodowi ukończenie drogi wspinaczkowej daje nam nie tylko sportową satysfakcję, ale i nagradza bajecznymi widokami.

Zalety Rovinj:

  • wiosna/jesień; ciepło, ale bez upałów
  • duża ilość dróg wspinaczkowych o różnych trudnościach
  • dobre przygotowanie dróg, „gęste obicie”, tarcie
  • piękne widoki, nad samym morzem
  • poza sezonem wakacyjnym bardzo korzystne ceny
  • dobry dojazd samochodem
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.