Jesteś już zmotywowana, gotowa do działania, ustaliłaś cel…. i teraz co dalej? 

Zacznijmy od ćwiczeń. Poniżej kilka moich spostrzeżeń odnośnie tego, w jaki sposób możesz sobie ułatwić wprowadzenie projektu „będę fit” w życie.

„Rzuć okiem” na swój cel


  Przyglądnij się raz jeszcze celom, jakie sobie postawiłaś i postaraj się dobrać metody odpowiednie do ich osiągnięcia. Nie będę szczegółowo opisywać rodzajów treningów, stosowanych metod itd, chcę jedynie zwrócić Twoją uwagę raz jeszcze jak istotne jest określenie co chcesz osiągnąć i w jaki sposób.

Modelowanie sylwetki
   Jeżeli marzysz o jędrnym ciele, wymodelowanych ramionach i krągłej pupie najlepszym sposobem na ich uzyskanie jest trening siłowy. Aby trening siłowy był skuteczny liczy się poprawna technika wykonania, dlatego przyznam szczerze: nie jestem fanką trenowania w domu, a przynajmniej nie przez początkujące osoby. Ćwiczenia siłowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się z pewnym obciążeniem, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Ciężar powinien być dobrany do Twoich możliwości i stopniowo modyfikowany tak, abyś osiągała najlepsze efekty. Rodzajów treningów, ćwiczeń i ich odmian jest bardzo wiele. Ponieważ sama ćwiczę siłowo i bardzo lubię ten rodzaj aktywności z pewnością zamieszczę w przyszłości opisy treningów i ćwiczeń  jakie wykonuję.    Bardzo ważne- nie bój się, nie będziesz wyglądać jak facet. Jeżeli nie podobają Ci się umięśnione ciała kulturystek czy zawodniczek fitness sylwetkowego to serio nie masz się czym martwić. Aby osiągnąć taki poziom zaawansowania trzeba spędzić na siłowni wiele miesięcy, a nawet lat, przerzucić naprawdę dobrych kilkaset kilo żelastwa oraz stosować rygorystyczną dietę.

Odchudzanie
    Kiedy człowiek chudnie? Ano wtedy, gdy jego organizm musi pobierać składniki energetyczne z tego, co w jego ciele zostało zmagazynowane, a nie z tego co właśnie zjadł. Deficyt kaloryczny powstaje wtedy, gdy jemy mniej kalorii niż nasze ciało potrzebuje. I teraz cała zabawa polega na tym, żeby odpowiednio zmodyfikować dietę oraz połączyć ją ze zwiększeniem aktywności fizycznej.
Jednym z najlepszych sposobów na zrzucenie kilogramów jest program treningowy złożony z ćwiczeń siłowych oraz treningów cardio, szczególnie krótkich treningów interwałowych. 
Poprawa wydolności
    Biegniesz do autobusu i masz wrażenie, że zaraz „wyplujesz płuca”? Chciałabyś poprawić swoją kondycję? Musisz się skupić na pracy nad swoją wydolnością, dać trochę wycisku swojemu sercu i płucom. Poprawę wydolności możesz uzyskać poprzez bieganie, pływanie, jazdę na rowerze, rowerze stacjonarnym, „wioślarzu” czy np. skakanie na skakance. Trenując do zawodów narciarskich dużą uwagę poświęcałam właśnie treningom wydolnościowym, więc stay tuned! Na pewno dokładnie opiszę w jaki sposób ćwiczyłam moje serducho i płuca.
Ogólna poprawa sprawności całego ciała
   Chcesz być po prostu sprawniejsza? Łącz różne rodzaje aktywności! Ćwicz siłowo, biegaj, jeźdź na rowerze, pływaj, chodź na piesze wędrówki, próbuj różnych dyscyplin. Dzięki temu dostarczysz swojemu ciału zróżnicowanych bodźców, będziesz rozwijać się wielotorowo i zgromadzisz dużo ciekawych doświadczeń.


Żeby jak najlepiej zacząć…


…rób przede wszystkim to co lubisz
  „Jak ja nie znoszę biegać!”,  „Siłownia mnie nudzi”… Słyszałaś to już gdzieś? 
Nie musisz naśladować innych, kopiować treningów, ślepo zakładać, że to co robi koleżanka/siostra/trenerka na Instagramie będzie świetnym rozwiązaniem również dla Ciebie. Jasne do osiągnięcia danego celu są lepsze i gorsze metody, ale nie jest powiedziane, że jest jedna, która jest słuszna. Szukaj tego co sprawi Ci największą przyjemność i w czym będziesz się czuła dobrze. Jest to niezwykle istotne szczególnie dla tych osób, które nigdy wcześniej nie miału specjalnego kontaktu ze sportem.
Jeżeli nie lubisz biegać możesz iść na spacer, z czasem spróbować coraz szybszego marszu, aż może kiedyś spróbujesz biegania i polubisz je.  Pora dnia też ma znaczenie- poranny jogging po pustych ulicach, z dobrą muzyką w słuchawkach jest nie do porównania z przebieżką na zatłoczonych, krakowskich Błoniach, w sobotę o 12. Nudzą Cię ćwiczenia na maszynach siłowych? Spróbuj treningu siłowego z wykorzystaniem ciężaru ciała, kettlebells, ćwiczeń z gumami, bossu itd. Trening siłowy może naprawdę być bardzo urozmaicony i ciekawy.
Próbuj różnych dyscyplin; rower, rolki, może narty biegowe zimą, pływanie, kajakarstwo, piesze wędrówki.  Aktywność fizyczna to nie tylko siłownia, fitness lub bieganie.

…poszukaj kogoś, kto może Ci pomóc

     Nie wstydź się prosić o pomoc. Nikt nie rodzi się specjalistą w dziedzinie sportu i nikt nie ma prawa śmiać się z początkujących osób czy traktować ich „z góry”. Wręcz przeciwnie, uważam, że każdy kto miał takie szczęście w życiu, że posiadł jakąś wiedzę lub umiejętność powinien dzielić się nią z innymi. Jeżeli zapisałaś się na siłownię poproś o pomoc instruktora lub trenera. Obecnie zawód trenera personalnego stał się bardzo popularny, czego minusem jest to, że wielu trenerów nie chce udzielać porad nieodpłatnie. Uszy do góry! Obowiązkiem klubu fitness jest zapewnienie jego członkom odpowiedniej opieki instruktora. Sprawdź kluby fitness w Twojej okolicy- być może uda się znaleźć taki, który w swojej ofercie ma wliczone w cenę karnetu konsultacje z trenerem, ułożenie planu treningowego lub po prostu zatrudnia chętnych do pomocy pasjonatów.
   Jeżeli zdecydowałaś się na współpracę z trenerem wybierz odpowiednią dla siebie osobę. Przede wszystkim sprawdź czy to, w czym dany trener się specjalizuje, odpowiada Twoim celom.  Są trenerzy, którzy skupiają się na pomocy w zrzucaniu zbędnych kilogramów, inni specjalizują się w sportach siłowych i kulturystyce, a są tacy, którzy prowadzą głównie treningi funkcjonalne, cross fit itd. Sprawdź jakie wykształcenie ma dany trener (AWF? kurs trenerski? certyfikaty?) oraz jakie ma doświadczenie w pracy. Zapoznaj się z opiniami jego podopiecznych, jeżeli masz możliwość zobacz jak wyglądają prowadzone przez niego treningi.  Następnie umów się na konsultacje i po prostu zobacz kim jest ten trener. Pamiętaj- ćwicząc z kimś oddajesz w jego ręce swoje zdrowie więc musisz być pewna czy możesz tej osobie zaufać. W czasie, gdy mieszkam w Krakowie zazwyczaj ćwiczę z trenerem, który jest dla mnie ogromną pomocą i motywacją. Zanim jednak trafiłam na Damiana spotkałam kilku trenerów, którzy raczej mnie zniechęcili do ćwiczenia, dlatego sama wiem jak istotny jest wybór właściwego fachowca.
    Jeżeli treningi pod okiem trenera nie wchodzą w grę, możesz pomyśleć o opiece trenerskiej online. Dzięki takiej formie współpracy będziesz miała kontakt z profesjonalistą, który ułoży dla Ciebie indywidualnie przygotowany program treningowy oraz dietę, będzie stale monitorował efekty Twojej pracy oraz pomoże i odpowie na wszelkie pytania.
   Zawsze możesz też przyglądnąć się swoim znajomym. Może akurat jest wśród nich jakiś fitness maniak, który chętnie pomoże Ci zacząć?
…szukaj ludzi podobnych do Ciebie
   Czerp inspirację i energię z kontaktów z innymi ludźmi. Rozmawiaj z nimi, uśmiechaj się, otaczaj się osobami, o podobnych do Twoich, zainteresowaniach. Portale społecznościowe dają nam możliwość kontaktu z wieloma nowymi osobami każdego dnia. Trafisz na kogoś, kto Cię zainteresuje? Nie bój się napisać choć krótkiej wiadomości. Widzisz fajnie ćwiczącą dziewczynę na siłowni? Podejdź, porozmawiaj. Szukaj wśród swoich znajomych ludzi z pasją i z zamiłowaniami. Odśwież znajomości, wyjdź do ludzi. Zobaczysz wkrótce ile siły drzemie w dobrych relacjach z innymi.

…ciesz się sportem

   Nie traktuj ćwiczeń jako kary! Bardzo często słyszę od innych dziewczyn „chciało się jeść to teraz trzeba spalać”. Takie myślenie od razu spycha aktywność fizyczną do kategorii tortur, czegoś co stanowi karę za inne przyjemności.
Ćwiczenia to prezent jaki robisz sama dla siebie bo dzięki nim osiągniesz piękną sylwetkę, zadbasz o zdrowie oraz poczujesz się silną i pewną siebie kobietą!
3 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.