Był to już mój trzeci raz w zawodach Turbacz XC Uphill, tym razem jednak bieg stanowił cześć Pucharu Polski Amatorów PZN.
Linki do relacji z udziału w poprzednich edycjach znajdziesz na końcu tego artykułu.

Na biegówkach na Turbacz

Turbacz XC Uphill to jedyny w Polsce bieg narciarski tego typu. Trasa o długości 11 kilometrów pokonuje 500 metrów przewyższenia. Dodam, że pierwsze 4 km wznoszą się w górę dość nieznacznie co oznacza, ze to przewyższenie rozkłada się na jeszcze krótszym dystansie.

Turbacz na biegówkach
Mapka trasy zawodów Turbacz XC Uphill
obraz Turbacz XC

Często ktoś mnie pyta: „ciężkie te zawody?”, „no ale jak to jest, ciężko?”. Zazwyczaj odpowiadam: „ no jest sobie Turbacz, ma około 1300 metrów wysokości i wyłazisz na niego na biegówkach”

Bieg narciarski na Turbacz
Profil trasy na Turbacz. Na zawodach brany jest pod uwagę jedynie podbieg.
obraz Turbacz XC

Trasę zawodów znam bardzo dobrze i miałam przygotowaną strategię podejścia do biegu. Dwa tygodnie przed zawodami zrobiłam bieg testowy i wynik był dla mnie bardzo zadowalający. Poprawiłam czas z zawodów rok temu o 7 minut, a to przecież w dalszym ciągu był trening. Byłam bardzo dobrej myśli.

Niestety na kilka dni przed zawodami nastąpiło fatalne pogorszenie pogody. Odwilż, wiatr i deszcz zniszczyły trasę i skutecznie uniemożliwiały jej ponowne porządne przygotowanie.

Foto Turbacz XC

W zasadzie wszystko szło jakoś nie po mojej myśli. Kilka dni przed zawodami było dość ciężkie jak chodzi o moje życie osobiste. Ogólnie bardzo źle się czułam, nie dałam rady dobrze trenować i nie mogłam spać. W dzień biegu od rana padało i ogólnie było bardzo przygnębiająco. Dzień zaczęłam rozruchem i dobrym śniadaniem, ale nie było specjalnie lepiej.

Przed startem zrobiłam porządną rozgrzewkę i test nart, ale w dalszym ciągu nie czułam ducha walki. Tuż przed startem zorientowałam się, że nie mam chipa, ale na szczęście zdążyłam jeszcze wrócić się po niego do wypożyczalni (w wypożyczalni Patryk szykował mi narty i właśnie tam został mój chip).

Na zawodach na Turbaczu startuje się w parach interwałowo, czyli co kilka sekund startuje jedna para. Dzięki chipom każdy ma indywidualnie mierzony czas. Miałam w planie start z przodu, ale zagubiony chip sprawił ze startowałam mocno z tyłu. Poskutkowało to tym, że biegłam po bardzo już zniszczonej trasie, a kałuże i miękki śnieg uniemożliwiały wyprzedzanie. Pierwsze 4 kilometry miały iść gładko, były męczarnią i nerwówką,

Kolejna cześć, czyli już konkretny podbieg, nie szła dobrze, ale walczyłam ostro. Starałam się pilnować techniki i konsekwentnie przeć do góry. Narty dobrze trzymały pod górę, niestety okazało się, że nie bardzo chciały jechać w dół. Szybko ogarnęłam sytuację, ale była to kolejna strata czasu. Śnieg był miękki i ciapkowaty, co też utrudniało pokonywanie bardziej płaskich fragmentów.

Do mety dotarłam z czasem 1.21 poprawiając czas z zeszłego roku o 6 minut. Jest to dla mnie ogromny sukces, bo Turbacz XC Uphill to bieg wymagający porządnej wydolności. Technika oczywiście jest niezwykle ważna, ale mocne serducho i płuco na tej trasie robią robotę. Większość stałych uczestników zawodów nie poprawiła wyników z poprzednich lat, mnie się udało! Oczywiście nie ukrywam lekkiego żalu, że ukończyłam bieg na 4 lokacie w kategorii i nie udało mi się stanąć na podium. Trasa na Turbacz, choć wymagająca, jest jedną z moich ulubionych i w końcu to tu spędzam najwiecej czasu na treningach z trenerem, Patrykiem Chudobą.

Tak czy inaczej, kolejne zawody za mną, kolejny postęp zrobiony i lekcja odrobiona. Zdobyłam nowe doświadczenie i spotkałam wspaniałych ludzi. A to właśnie jest najważniejsze 🙂

Biegówki, na biegówkach, narty biegowe
Z Elizą i Piotrkiem, których poznałam dzięki biegówkom.
Justyna Kowalczyk narty biegowe Turbacz biegówki
A tu udało się nam zrobić sobie fotkę z Justyną Kowalczyk, która oczywiście wygrała kategorie kobiet PRO
Jan Antolec na biegówkach Turbacz
I z Janem Antolcem, który zwyciężył kategorię mężczyzn PRO
Z Michałem, dla którego zawody na Turbaczu były jednocześnie drugim treningiem narciarskim w sezonie. Michał szykuje się do Biegu Piastówzobacz relacje z poprzednich edycji:

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.