Słowo „fizjoterapia” wielu osobom kojarzy się z „rehabilitacją” i automatycznie łączy z myśleniem o terapii prowadzonej po jakimś wypadku bądź urazie. Po chwilowym zastanowieniu dużo osób dodaje do tego coś w stylu „no i sportowcy chyba też z niej korzystają”. Czym jest więc fizjoterapia i dla kogo jest przeznaczona?

Najpierw troszkę definicji …

Fizjoterapia to dział medycyny, który w celu leczenia, rehabilitacji i profilaktyki wykorzystuje różne formy bodźców. Bodźcem może być masaż, ćwiczenia, woda lub różne surowce lecznicze, ultradźwięki, światło, prąd, pole magnetyczne czy nawet warunki środowiska naturalnego.

Zadaniem fizjoterapii jest umożliwienie rozwoju, utrzymania bądź powrotu co maksymalnej sprawności ruchowej oraz funkcjonowania poprzez cały okres trwania życia. Zakres działań fizjoterapii obejmuje sytuacje, gdy sprawność ruchowa jest zagrożona poprzez proces starzenia się, urazy, choroby, zaburzenia oraz warunki lub czynniki środowiskowe. Rolą fizjoterapii jest także ocena oraz podnoszenie jakości życia w odniesieniu do ruchowych możliwości pacjenta. Uwzględnia się tutaj takie sfery oddziaływania jak promowanie, prewencja, interwencja terapeutyczne, usprawnianie oraz rehabilitacja.

Kiedy do fizjoterapeuty? I dlaczego do fizjoterapeuty, a nie do lekarza?

Nikt z nas nie jest idealny- mamy różne asymetrie, tryb pracy i nawyki, które wpływają na naszą postawę i ruch, uwarunkowania genetyczne itd. Na niektóre z nich sport zadziała pozytywnie, ale niektóre drobne problemy mogą się nasilić, a nawet spowodować kontuzje. Dlatego zanim zaczniemy przygodę ze sportem warto udać się na spotkanie z fizjoterapeutą. Dobry specjalista przyglądnie się sylwetce, przeanalizuje ruch naszego ciała i podpowie co robić, aby treningi były bezpieczne i bardziej efektywne. Wyłapie też to, co w przyszłości mogłoby stać się problemem. Jeżeli planujemy rozpoczęcie współpracy z trenerem personalnym jego podejście do fizjoterapeuty będzie wskaźnikiem profesjonalizmu danej osoby. Dobry trener zna korzyści jakie jego podopieczny będzie miał ze współpracy z fizjoterapeutą, ten troszkę gorszy niekoniecznie 😉

Podsumowując- chcemy zacząć przygodę ze sportem, nową dyscypliną lub zwiększyć ilość treningów? Skonsultujmy się z fizjoterapeutą!

Kolejna sprawa to to, co zajmuje nam wiele godzin każdego dnia, czyli praca. Niektóre zawody wymagają od naszego ciała bardzo wiele, a skutki zbagatelizowania pojawiającego się bólu mogą być poważne. Przykładem mogą być dentyści lub kosmetyczki, osoby spędzające wiele godzin siedząc w przygarbionej pozycji, fryzjerzy, którzy stoją z rękami podniesionymi do góry, pracownicy biurowi, programiści itp. Jeżeli w naszej pracy odczuwamy dyskomfort, a nawet ból, poprośmy o pomoc fizjoterapeutę. Profesjonalista pomoże nam skorygować pozycję, w której pracujemy, a także zaleci terapię wzmacniającą i wspomagającą nasz organizm.

Warto też wspomnieć o świeżo upieczonych mamach. Ciąża i poród to niesamowity wysiłek dla kobiecego organizmu. Mięśnie dna miednicy czy brzucha mogą potrzebować pomocy by powrócić do normalnego, zdrowego funkcjonowania i tutaj niezastąpiona będzie rola fizjoterapeuty. Podobnie jak chodzi o skutki cesarskiego cięcia i blizny po nim.

No tak, a dlaczego jeżeli nas coś boli to powinniśmy udać się do fizjoterapeuty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ani jednoznaczna. Moje zdanie jest tak, że jeżeli odczuwamy ból, z którym jesteśmy w stanie na co dzień funkcjonować to chyba najprościej udać się do fizjoterapeuty. Jeżeli jego kompetencje nie pozwolą na wyleczenie to z pewnością skieruje nas do odpowiedniego lekarza specjalisty. Nie ma sensu od razu szukać lekarza, gdy tak naprawdę nie wiemy co nam dolega. Oczywiście jeżeli ulegliśmy wypadkowi lub urazowi to sprawa jest prostsza, bo zazwyczaj ból uniemożliwia nam wtedy normalne funkcjonowanie. Z osobistego doświadczenia powiem tak :samej kilkakrotnie zdarzyło mi się iść do lekarza z bólem i wyjść z gabinetu po zastrzykach przeciwbólowych, bez żadnego dalszego planu. Sednem problemu, do skutku zajął się fizjoterapeuta i to on doprowadził mnie do zdrowego stanu.

Skąd wiemy, do kogo powinniśmy się udać?

W pewnym sensie najprościej znaleźć kogoś z polecenia- znajomego, lekarza, trenera. Bez względu na to, czy szukamy sami czy udajemy się do kogoś poleconego, powinniśmy sprawdzić kwalifikacje takiej osoby; wykształcenie, doświadczenie, odbyte szkolenia. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty powie nam bardzo wiele. Sposób diagnozowania, rozmowa, umiejętność rzetelnego odpowiedzenia na nasze pytania. Nie musimy być „upierdliwi”, ani wyjątkowo się czepiać. Miejmy po prostu pewność, że osoba, w której ręce oddajemy nasze zdrowie, jest do opieki nad nim odpowiednio wykwalifikowana.

Pozdrawiam serdecznie

Karo

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.