Często pytacie mnie skąd czerpię inspirację do podróży lub górskich wycieczek, jak zacząć swoją przygodę z górami lub wspinaniem, gdzie szukać informacji. 
Pomyślałam, że pokażę Wam kilka takich blogów, które sama czytam. Niektóre z nich inspirują moje górskie eskapady, inne motywują ciekawymi projektami, są też takie, które zawierają solidną dawkę fajnych porad.  Poza tym ogromna ilość zdjęć, filmików, relacji, które dają dużo pozytywnej energii i dają kopa do poznawania ciekawych miejsc i ludzi.

Climb2Change

     Twórcą i autorem wpisów na blogu Climb2Change są przesympatyczni Pola i Darek ze szkoły wspinania pod tą samą nazwą- Climb2Change. Jak więc możecie się domyślać, blog dotyczy głównie tematyki wspinania, ale ponieważ WSPINAĆ MOŻE SIĘ KAŻDY, to i bloga wspinaczkowego też każdy może czytać. Na blogu Climb2Change znajdują się posty nie tylko stricte związane ze wspinaniem w skałach czy też w Tatrach, ale też opisujące wyjazdy górskie i pokonywanie  via ferraty. Ponadto porady sprzętowe oraz wspierające tych, którzy ze wspinaniem nie mieli jeszcze nic wspólnego, a może chcieliby spróbować. Fachowa wiedza przekazana w prosty sposób, opisy świetnych wyjazdów i ciekawych miejsc, a do tego piękne zdjęcia. Wszystkie składniki fajnego bloga.
Serdecznie zachęcam do czytania, a kto wie? Być może blog zachęci Was do spróbowania swoich sił lub do dołączenia do Poli i Darka na ich wyjazdach?

blog
fot. Climb2Change

kurs wspinaczki
fot. Climb2Change

kurs wspinaczki
fot. Climb2Change
Aaa, a pamiętacie mój post dotyczący kursu wspinaczkowego? Jeżeli nie, to możecie go znaleźć tutaj. To właśnie z Polą i Darkiem stawiałam swoje pierwsze kroki w skałach, a do szkoły wspinania trafiłam najpierw przez Instagram, a później właśnie dzięki artykułom na blogu.

adres bloga: www.climb2change.pl/

wspinanie
z Polą, fot. Climb2Change
kurs wspinaczki
Darek czuwa nade mną przy pierwszym z moim życiu wspinaniu na własnej asekuracji, fot. Climb2Change


One Step Forward

     Blog One Step Forward to moje nowe odkrycie. Jest to młody blog, ale z dużym potencjałem. Aktualnie znajdują się na nim opis dość łatwych szlaków w Tatrach, dlatego szczególnie go polecam początkującym tatrzańskim wędrowcom. Ale nie tylko, bo twórca bloga, Kamil ma przed sobą bardzo ciekawy projekt, a mianowicie- Tatrzańskie Dwutysięczniki! Kilka z nich już udało się Kamilowi odwiedzić. Dodatkowo autor bloga kolekcjonuję tzw Koronę Gór Polski oraz Turystyczną Koronę Tatr (od Korony Tatr różni się tym, że obejmuje jedynie miejsca dostępne szlakami turystycznymi). W ramach wszystkich projektów udało mu się już odwiedzić kilka szczytów, co zaowocowało ciekawymi i szczegółowymi opisami wypraw, doprawionymi pięknymi zdjęciami. Zachęcam do odwiedzenia tego bloga i kibicowania Kamilowi w realizacji jego projektów.

adres bloga: www.onestepforward.pl

blog górski
www.onestepforward.pl
fot. One Step Forward
blog podróżniczy
fot. One Step Forward

Showtime Mountains

     Jeżeli chcecie zobaczyć jak rodzi się i wzrasta miłość do gór, w błyskawicznym tempie rozwija pasja, a determinacja i silna wola pchają do zdobywania umiejętności i doświadczenia, koniecznie dodajcie tego bloga do swojej listy czytelniczej. Z Showtime Mountains związane są trzy osoby przesympatyczne osoby, które miałam okazję poznać: Oskar, Asia oraz Ania.
A teraz pewna niesamowita historia. Mniej więcej rok temu, idąc szlakiem na Halę Gąsienicową mijała mnie wesoła para, z którą jak to na górskich szlakach bywa, zamieniłam dwa-trzy zdania. My do Murowańca, a oni round trip do Kuźnic. Ale jak to czasem bywa: Instagram #Murowaniec i tak oto nawiązałyśmy kontakt z Asią (dziewczyną ze szlaku :-)). Przez kolejne kilka miesięcy obserwowałam górskie poczynania Asi i jej chłopaka, Oskara (m.in wejście na Mont Blanc i Kazbek). I wyobraźcie sobie: pół roku później w Betlejemce spotkałam Oskara 🙂 Oskar był wówczas w górach ze swoją  mamą Anią, fantastyczną kobietą i pasjonatką gór. I żeby to jeszcze nie był koniec historii- to 4 miesiące później spotkałam Anię w drodze na Kościelec, a potem okazało się, że mieszkamy razem w pokoju w Murowańcu. Bang!

Na stronie Showtime Mountains znajdziecie świetne relacje m.in z wejścia na Grossglockner, Kazbek i Mont Blanc, próby ataku na Elbrus, a także relację z wyprawy na najwyższy szczyt Ameryk- Aconcagua. Ponadto rewelacyjne opisy wyjazdów na wspin. Wszystko napisane w bardzo przystępny sposób, z lekką dozą humoru przy jednoczesnym balansie powagi tam, gdzie jest ona wskazana. W każdej historii widać fascynację górami, wspinaczką i ogromną determinację by iść po więcej. Uwaga, wciąga!

adres strony: http://showtimemountains.pl/

fot. Showtime Mountains
fot. Showtime Mountains
fot. Showtime Mountains

Przygody Szymona

     Szymon od 6 lat mieszka w Austrii więc to głównie tam będą się toczyły jego przygody. Idealnie, prawda? Górskie wędrówki, via ferraty, ciekawe miejsca… Wszystko połączone z pięknymi zdjęciami i dokładnymi opisami przebiegu trasy. Więc jeżeli planujecie wyjazdy do Austrii to koniecznie sprawdźcie co poleca Szymon. A jeżeli nie planujecie to jestem przekonana, że po przeglądnięciu bloga zaczniecie. Enjoy!
adres strony: www.przygodyszymona.com
fot. Przygody Szymona
fot. Przygody Szymona
fot. Przygody Szymona

W Podróży do Chmur

     „Witaj w podróży do chmur! Jeśli też kochasz wielodniowe dzikie wędrówki, jeśli nie przeszkadza Ci głód i niewygoda, jeśli zachwyca Cię poczucie wolności, jeśli uśmiechasz się na myśl o nocy spędzonej pod namiotem w lesie, a zapach ogniska przywołuje najpiękniejsze wspomnienia…”
No właśnie, jeśli na powyższe odpowiadasz sobie tak to ten blog jest z pewnością dla Ciebie!
Alpejskie wyprawy, tatrzańskie wyrypy, relacje z wyjazdów wspinaczkowych w piękne miejsca, a także opisy ukończonych górskich kursów…Brzmi coraz lepiej prawda?
Wszystkie relacje i opisy opatrzone są świetnymi zdjęciami oraz dokumentacją filmową. Dla mnie osobiście- bomba!
fot. W Podróży do Chmur
Bloga piszą prawdziwi miłośnicy gór, a to zamiłowanie i pasje widać na każdym kroku.
adres strony: www.wpodrozydochmur.blogspot.com

Wieczna Tułaczka

     Do tego bloga mam szczególny sentyment, bo towarzyszył mi na moich pierwszych tatrzańskich wycieczkach. Oczywiście nie mam na myśli dolinek, ale już wyższe partie Tatr. Zresztą myślę, że nie jestem jedyna, bo Wieczną Tułaczkę chyba każdy górołaz zna. Żeby było jeszcze lepiej to właśnie przez bloga trafiłam do Gruzji, gdzie poznałam Wieczną Tułaczką i miałam przyjemność wspólnego szczytowania na Elbrusie.
Ale wróćmy do samego bloga. Wieczna Tułaczka to świetne opisy wypraw i wycieczek, a także bardzo rzetelne, podparte dokumentacją zdjęciową, opisy szlaków z dużą dawką informacji i subiektywnych odczuć m.in co do ich trudności. Zanim zacznie się trząść portkami przed jakimś szlakiem, warto zerknąć co o nim pisze Tułaczka 🙂

adres bloga: www.wiecznatulaczka.pl/

z Wieczną Tułaczką podczas zejścia z Elbrusa

Ruda z wyboru

     Blog chyba bardzo dobrze znany wszystkim miłośnikom gór. Na blogu znajdują się opisy wypraw w Tatry (zarówno tych trekkingowych jak i z elementami wspinaczki, turystycznych oraz poza znakowanymi szlakami), podróży (m.in do Norwegii), przewodnik po szlakach, a także bardzo interesujący dział dotyczący porad (np. jak spakować plecak, jak zacząć się wspinać). Dodatkowo znajdziemy tu też „biblioteczkę” i dział dotyczący testowanego sprzętu. Wędrówki przedstawione na blogu, opisane są w prosty i przyjemny sposób. Krótko rzecz ujmując- czyta się świetnie.

adres bloga: www.rudazwyboru.pl/

fot. Ruda z Wyboru

Pionowe Myśli

    „są odzwier­cie­dle­niem moich pasji, fascy­na­cji i zain­te­re­so­wań. Są zara­zem swo­istym archi­wum rela­cji i foto­gra­fii z miejsc w któ­re dotar­łem, z odby­tych podró­ży, wycie­czek i wspi­na­czek. To kom­pi­la­cja prak­tycz­nych infor­ma­cji, fak­tów ale rów­nież emo­cji, subiek­tyw­nych wra­żeń i auto­re­flek­sji.

Jak sama nazwa wska­zu­je, tema­tem prze­wod­nim moich tek­stów są góry i wspi­na­nie, ale zain­te­re­so­wa­ni bar­dziej hory­zon­tal­nym aspek­tem podró­ży rów­nież znaj­dą coś dla sie­bie. „
Ten opis pochodzi bezpośrednio od autora bloga i chyba lepiej bym tego nie ujęła. Relacje z wypraw, wycieczek i wspinania w najróżniejszych zakątkach Polski i Europy. Ten blog to istna kopalnia inspiracji do wyjazdów więc gorąco zachęcam do zapoznania się z nim.

adres bloga: www.pionowemysli.pl


fot. Pionowe Myśli


1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.